Reklam başvurularınız için Tel: 0532 251 12 60
E-mail: bilgi@kalpdamarcerrahi.com   

 

Sağlığınız ile ilgili aradığınız tüm bilgiler

Sağlık Bilgileri Arama Motoru

Kalp ameliyatından sonra...

Her hastanın ameliyat sonras� dönemi, her hastanın ameliyata yanıt� farklılıklar gösterir.

Hastalar ortalama 20 saatte yoğun bakımdan ve ortalama 5 günde de hastaneden çıkarlar. Unutulmamalıdır ki tıbbi bakıma ihtiyac� olan hastalarda bu süreler uzayabilir. Ancak uzun süre hastanede kalmak sanıldığının aksine hasta için avantaj değil aksine ciddi bir dezavantaj oluşturur. Hastane, ne kadar temiz olursa olsun her türl� mikroorganizmanın bulunduğu, insan sirkülasyonunun yoğun olduğu ve her türl� önleme rağmen gürültünün çok olduğu bir ortamdır. En iyi hastane bile evinizde bulacağınız sakin ve huzurlu ortam� size sağlayamaz. Hastanede kalma süresinin artmasıyla birlikte, enfeksiyon ve uyku bozukluklar� gibi sorunlarda ciddi artışlar olur. Evinize çıktıktan sonra da, ziyaretçi sayınız� kısıtlamanız ve yorulduğunuzda misafirlerinizden özür dileyerek istirahata çekilmeniz önerilir.

AŞAĞIDA BELİRTİLENLER TAMAMEN NORMALDİR

İştahsızlık :
İştahınızın tam olarak geri dönmesi haftalar� alabilir. Birçok hasta tat alma duygularında azalma ve hatta tamamen yok olma tarif eder. Hatta kimi hastalarda yemeği görme ve yemek kokusu bile bulant� hissi uyandırabilir. Bu tamamen geçici bir durum olup 1-2 haftada düzelir. Ödem : Özellikle damar alınan bacağınızda şişlik olabilir. Bacaklarınız� kalp seviyesinin üzerinde olacak şekilde yukar� kaldırmak işe yarar. Bu arada doktorunuzun tavsiye ettiği elastik çoraplarınız� 2 ay boyunca giymeyi unutmayın. Uykusuzluk : Uykuya dalmakta güçlük ya da uyuduktan sonra gece yarıs� uyanıp bir daha uykuya dalamamak sıkça görülür. Bazen panikle uykudan uyanabilirsiniz. Tüm bunlar zamanla geçer. Uykudan önce reçetenizde yazılmış olan ağr� kesicilerinizden bir tane almak işe yarayabilir. Terleme : Ameliyat sonras� dönemde fazla terleme olabilir. Pamuklu kıyafetler tercih ediniz. Kabızlık : Daha önce kullandığınız bir ila� varsa kullanabilirsiniz. Yoksa herhangi bir laksatif kullanabilirsiniz. Meyve, meyve suyu ve posal� yiyecek tüketimini arttırmak işe tarar. Ruh halinizde değişiklik : Kendinizi köt� ve bunalımda hissedebilirsiniz. Bu, geçici bir durum olup moralinizi bozmamalıdır. Yaranızın üst ucunda şişlik : Bu görünüm zamanla geçecektir. Ağr� : Omuz, sırt ve göğüs bölgelerinde ağrılar çok sık görülür. Reçetenizde yazılmış olan ağr� kesicilerinizden bir tane almak işe yarar. Ağrılarınızın tamamen kaybolmas� 4-6 hafta alabilir. Uyuşukluk hissi : Göğsünüzün sol tarafında, damar alınan bacak ve kolda uyuşukluk olmas� doğaldır.

YARA BAKIMI Hastanedeyken doktorlarınız ve hemşirelerinizin önerilerini dikkate alın. Taburcu olduktan sonra sabun ve ılık su kullanarak du� alabilirsiniz. Yara yerlerinizi kese, sabunluk gibi araçlarla ovalamayınız. Size belirtilen günde dikişlerinizi aldırtın. Unutmayın, aksi belirtilmedikçe sadece dren dikişleriniz (koyu mavi veya siyah renkli) alınacaktır. Diğer dikişler (beyaz renkli) kendiliğinden eriyip düşecektir. Yara yerleri güne� ışıklarından çabuk etkilenir. Ameliyattan sonraki bir yıl içinde yara yerlerinizi direkt güne� ışığından koruyun. Bu dönem içinde yara yerlerinin güne� ışığına maruz kalmas� buraların daha koyulaşmasına yol açar. Aksi söylenmedikçe yara yerlerinize herhangi bir krem, losyon veya benzeri madde sürmeyin.

Yara yerlerinizi her gün kontrol edin ve yara yerlerinde Aşır� hassasiyet Kızarıklık ve şişlik Akınt� Sürekli ate� gibi durumlarda doktorlarınız� arayın.

BACAK YARALARININ BAKIMI Yukarıda belirtilen hususlar bacak yaralarının bakım� için de geçerlidir. Tüm bunlara ilave olarak : Dolaşım bozulacağından bacak bacak üstüne atmayın, Uzun süre ayn� pozisyonda durmaktan ve oturmaktan kaçının, Oturduğunuzda bacaklarınız� yüksekçe bir tabure veya sehpaya uzatın, Bacaklarınızda şişlik varsa bacaklarınız� daha sıklıkla yukar� kaldırın, eğer bacaklardaki şişlikler buna rağmen azalmazsa doktorlarınıza danışın, Elastik çoraplar� en az iki ay giymeye devam edin, çoraplarınız� akşam yatarken çıkartın ve sabah kalkınca yataktan inmeden giyin. Çoraplarınız� sabun ve ılık suyla yıkayın ve sıkmadan kurulamaya bırakın.

İLAÇLARINIZ Kullandığınız ilaçların baz� yan etkileri olabilir. Aşağıdaki durumlarda doktorlarınız� arayınız: Aşır� bulant�, kusma, mide ağrıs�, ishal, Şuur bulanıklığ�, Çok hızl� veya çok yava� nabız (50’nin altında ve 100’ün üstünde), Cilt döküntüleri, Coumadin kullanan hastalarda vücudun herhangi bir yerinde kanama, katran kıvamında büyük tuvalete çıkma, kahve telvesi şeklinde kusma.

Çok acil olarak hastaneye başvurmanız� gerektiren durumlar : (Ameliyatın üstünden ne kadar zaman geçerse geçşin) Ameliyat öncesi ağrılara benzeyen ciddi göğüs ağrıs�, Nefes darlığ� ile birlikte olan, dakikada 150’nin üzerinde kalp hız� (çarpınt�), Dinlenmekle geçmeyen nefes darlığ�, Yüksek ateşle birlikte titreme, Öksürmekle taze kırmız� kan gelmesi, Bacak ve kollarda ani his ve hareket kayb�, Ani ve ciddi başağrıs�, Bayılma ataklar�, Yeni gelişen bulant�, kusma ve ishal, Makattan taze kan gelmesi, Katran kıvamında büyük tuvalete çıkma, Kahve telvesi şeklinde kusma.

Kısa süre içerisinde doktora başvurmanız� gerektiren durumlar : İki gün boyunca günde yarım kiloyu aşan kilo alınmas�, Gittikçe artan bacak şişmesi ve bacaklarda ağr�, Gittikçe artan nefes darlığ�, Bir gün içerisinde iki kez 38 °C’yi geçen ate�, Yara yerlerinden devaml� kanama ve akınt�, Yara yerlerinde kızarıklık, sıcaklık, şişlik, Deri döküntüleri, Aşır� yorgunluk, İdrara çıkarken yanma, sık idrara çıkma, idrarda kan görülmesi.

AKTİVİTELER Herhangi bir aktivite esnasında nefes darlığ�, kalp atışlarında düzensizlik, ba� dönmesi ve göz kararmas�, veya göğüs ağrıs� hissederseniz, yakınmalarınız geçene kadar dinlenin. 20 dakika içinde yakınmalarınız geçmezse doktora başvurunuz. Banyo : Eve gider gitmez ılık suyla du� alabilirsiniz. Yaralarınız tam iyileşinceye kadar suyun içine girmeyiniz. Aşır� sıcak su kullanmayın. Giyim : Rahat ve geni� elbiseler giymeye özen gösterin. Dinlenme : Hızl� iyileşmeniz için hem egzersiz hem de bunu dengeleyecek şekilde dinlenmeniz gerekir. Aktiviteler arasında dinlenin. 20-30 dakika hiçbir şey yapmaksızın oturmak da bir dinlenme şeklidir. Yemeklerden sonra egzersiz yapmadan önce 30 dakika dinlenin. Yürüyüş : Tüm vücut ve kalp adalesinde kan dolaşımın� arttıran yürüyüş size önerebileceğimiz en iyi egzersiz şeklidir. Günlük yürüyüş mesafelerinizi yava� yava� arttırın. Her hafta 500 metre arttırarak 2 ay sonunda günde 4-5 km yürüyüş mesafesine çıkmaya çalışın. Yürüyüşlerde düz yolu tercih edin. Yorulduğunuzda durup dinlenin. Çok soğuk ve çok sıcak havalarda yürüyüşlerinizi alışveri� merkezleri gibi kapal� yerlerde yapın. Soğuk havalarda ağız ve burnunuzu kapatacak şekilde atk� kullanın. Merdiven : Doktorunuz tarafından aksi söylenmedikçe merdiven çıkabilirsiniz. Yorulunca durup dinlenmeyi ihmal etmeyin. Unutmayın, kendinizde dahil hi� kimseye bir şey kanıtlamak zorunda değilsiniz. Ameliyattan sonra ilk iki ay merdiven çıkarken kollarınızdan kuvvet almayın. Cinsel yaşam : Kendinizi rahat hissettiğinizde cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Bir çok insan için bu süre taburcu olduktan itibaren 2-4 hafta sonradır. Daha detayl� bilgiyi doktor ve hemşirelerinizden alabilirsiniz. Arabaya binme : Yolcu olarak istediğiniz zaman arabaya binebilirsiniz. Ancak göğüs kemiğinizin kaynamas� için gerekli süre olan ameliyattan sonra 2 ay boyunca araba kullanmamalısınız. Eğer uzun bir yola gidecekseniz 2 saatte bir arabadan inip 5-10 dakikalık bir yürüyüş yapın. Ağırlık kaldırma : 2 ay boyunca 5 kilogramdan fazla bir ağırlığ�, kaldırmayın, itmeyin ve çekmeyin. Herhangi bir faaliyet yaparken özellikle de bir şey kaldırırken veya tuvaletteyken nefesinizi tutmaktan kaçının. Çalışma : Hastaların büyük bir çoğunluğu ameliyattan 6-12 hafta sonra kendilerini hafif işlerde çalışabilecek kadar güçl� hissederlerr. Ancak ülkemizde kalp ameliyat� geçiren hastalara verilen rapor 3 ay� kapsar. Sigara : Sigara m�??? Ne sigaras� !!!!! En iyisi bunu hi� duymamış olalım. Alkol : Alkol alışkanlığınız yoksa asla içmeyin. Ancak canınız çekiyorsa en fazla 1 kadeh...

GÜNLÜK AKTİVİTELERE YENİDEN BAŞLAMA ZAMANI Egzersiz yaparken dikkat edilmesi gerekenler: Egzersiz yaparken , nefes darlığ�, ba� dönmesi, bacaklarda kramp, aşır� yorgunluk, veya göğüs ağrıs� olursa egzersize ara veriniz. Eğer bu yakınmalarınız devamlılık gösterirse doktorunuza danışın. Eğer egzersiz sonras� nabzınız istirahat nabzınızdan 30 fazlaysa egzersiziniz size göre fazla demektir. Bir dahaki egzersiz süre ve miktarın� azaltmanız gerekebilir.

NABZINIZI KONTROL ETMEK Nabzınız� kontrol etmek size aktivitelerinizi daha güvenli bir şekilde yapma olanağı sağlar. Nazınız� hissetmek için işaret ve orta parmağınız� karşı elinizin avu� içi tarafında başparmağının altındaki tümseğe koyun. Daha sonra parmaklarınız� bu tümsekten el bileğine doğru kaydırın. Tam burada nabzınız� hissedeceksiniz. Eğer ameliyat için koldan damar alınmışsa sağlam bileğinizi kullanın. Nabzınız� hissettikten sonra 15 saniye süreyle sayın ve 4 ile çarpın (örneğin 18 x 4 = 72), bu şekilde kalbinizin bir dakikada ka� defa çarptığın� hesaplayacaksınız. Nabzınız� hissetmekte güçlük çekiyorsanız hemşireleriniz size yardımc� olacaktır.

EGZERSİZ PROGRAMLARI Kalp ameliyatlar� sonras� günlük yaşama hızla dönmenizi sağlayacak egzersiz, diyet ve rehabilitasyon programlar� için doktorlarınıza danışabilirsiniz.

KONTROLLER VE GÜNLÜK YAŞAM İlk kontrol tarihinize kadar yazılan reçetedeki ilaçlar� düzenli ve eksiksiz olarak kullanın. İlk kontrolünüz ameliyat� yapan cerrahi ekip tarafından yapılacaktır. Ancak bundan sonraki kontrolleriniz için daha önce sizi takip eden kardiyologa gitmeniz bir gerekliliktir. Zira yapılan ameliyattan çok uzun süreli yararlar sağlayabilmek için, kan şekeri, tansiyon, kolesterol gibi değerlerinizin kardiyologunuz tarafından yakından takip edilmesi ve bu bulgulara göre diyetiniz, egzersizleriniz, ilaçlarınız ve periyodik takiplerinizin düzenlenmesi gereklidir. Kardiyologunuza ameliyat sonras� ilk ziyaret için en iyi zaman ameliyattan sonra 1. aydır.

 
 
 

Uyar�: Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasın� tıbbi amaçla muayene etmesi tan� ve teşhis koymas� yerine geçmez.